389824-2018 - ResultatSverige-Kungsbacka: Ombyggnadsarbete
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hantverkstjänster Bygg
Referensnummer: 18/49
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45262700 Ombyggnadsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar mindre nybyggnad och installationsarbeten samt reparations-, underhållsservice och ombyggnadsarbeten samt anläggnings-och betongarbeten och tillbyggnadsarbeten inom hantverkskategorin byggtjänster under avtalsperioden på kommunens byggnader såsom skolor, förvaltningskontor, sporthallar, förskolor m.fl.
Administrativa Föreskrifter
Dessa administrativa föreskrifter ansluter till AF AMA 12.
Anbud ska lämnas på det svenska språket.
All kommunikation i detta och kommande projekt ska ske på det svenska språket.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45210000 Byggnadsanläggning, 45262330 Betongreparationer, 45262800 Ut- och tillbyggnadsarbeten, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 45450000 Övriga färdigställande byggnadsarbeten, 45453000 Reparation och renovering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen