2. Förfarande
Förfarande
Titel: Partner för skogsuppdrag och försäljning
Beskrivning: Luleå kommun tillsammans med Luleå Miljöresurs AB upphandlar en samarbetspartner för skogliga tjänster inom kommunens skogsinnehav, inklusive avverkning, planering och virkesförsäljning, i enlighet med kommunens mål för ett långsiktigt hållbart skogsbruk där ekologiska, sociala och ekonomiska värden vägs samman.
Intern identifierare: KLF 2025/622
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 03400000 Skogsbruk och skogsavverkning
Ytterligare klassificering (cpv): 77000000 Jordbruks-, skogsbruks-, trädgårds-, vattenbruks- och biodlingstjänster, 77200000 Skogstjänster, 77210000 Skogsavverkning, 77211000 Tjänster i samband med skogsavverkning, 77211200 Forsling av virke i skogen, 77230000 Tjänster förknippade med skogsbruk, 77231000 Skogsskötsel, 77231100 Skötseltjänster för skogsresurser, 77231300 Skogsförvaltning, 77231400 Skogsinventering
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: Partner för skogsuppdrag och försäljning