389869-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Ludvika: Hotellinkvartering
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hotell, Konferensanläggning och Vandrarhem.
Referensnummer: GNU 2017/9E
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
55110000 Hotellinkvartering
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser hotell, konferensanläggning och vandrarhem till kommunerna Borlänge, Falun, Gagnef, Ludvika och Säter samt bolagen AB Stora Tunabyggen, AB Hedemorabostäder, Hedemora kommunfastigheter AB, Wessmanbarken Vatten & Återvinning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 37 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
55110000 Hotellinkvartering, 55120000 Mötes- och konferenstjänster på hotell
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen