38993-2021 - PlaneringSverige-Lycksele: Kollektivtrafik på väg
Förhandsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Förhandsannons - Linjetrafik i Västerbotten 2023
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60112000 Kollektivtrafik på väg
II.1.4.
Kort beskrivning
Länstrafiken i Västerbotten AB har för avsikt att upphandla linjelagd kollektivtrafik i kommuner:
— Vindelns kommun
— Storumans kommun
— Anropsstyrd trafik: Umeå hamn
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 1 300 000,00 EUR
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen