389950-2019 - KonkurrensutsättningSverige-HALMSTAD: Livsmedel, drycker, tobak o d
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Livsmedel - Grossist
Referensnummer: DNRGS180223
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av grossistavtal till sjukhusköken i Halmstad och Varberg och skolköken Katrineberg, Munkagård och Löftadalen.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
15800000 Diverse livsmedel, 15894700 Charkuterivaror, 15896000 Djupfrysta livsmedel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Omfattning
Ramavtalet för Livsmedel omfattar två anbudsområden. Avtalet omfattar också ordermottagning, leverans och fakturering av avtalade varor.
Område 1: Grossistsortiment (kolonial, fryst och färskvaror)
Område 2: Chark
Det finns angränsande ramavtal för livsmedel och ett visst parallellt sortiment kan förekomma inom de varugrupper som upphandlingen omfattar.
Omfattningen är baserad på tidigare års statistik. Beställaren förbinder sig inte att avropa bestämd kvantitet eller värde. Beräknat värde under avtalsperioden inklusive eventuella förlängningar och optioner är 75 mnkr.
AvgränsningUpphandlingen avser inte färskt kött, färsk kyckling, färska ägg, mejeri samt frukt och grönt.
Region Halland förbehåller sig rätten att vid högst fyra serveringar om året göra undantag från detta avtal och köpa produkter från lokala producenter, exempelvis för temadagar, utbildningssyfte, etc.
Uppskattad volym
Den nedan angivna avtalsvolymen innebär en uppskattad volym baserad på omsättning av befintliga ramavtal och innebär endast ett riktvärde. Det verkliga utfallet kan bli såväl högre som lägre och några garanterade volymer lämnas inte.
Under avtalstiden kan förändringar komma att ske utifrån politiska beslut, verksamhets-/ organisationsförändringar m.m. som kan påverka behovet, volymerna, antalet avtalsanvändare eller leveransställen.