Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tjänstekoncession kaféverksamhet Karlsgatan 2.
Referensnummer: KuN 2017/00386 – 2.6.1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 55000000 Hotell-, restaurang- och detaljhandelstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Västerås stad inbjuder härmed till anbudsgivning i upphandling för avtal för tjänstekoncession gällande Kafé på Karlsgatan 2, Västerås Konstmuseum och Västmanlands läns museum.
För upphandlingen gäller lagen (2016:1147) om upphandling av koncessioner.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Koncessionen är uppdelad i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 55000000 Hotell-, restaurang- och detaljhandelstjänster, 55400000 Dryckesservering, 55300000 Restaurang- och serveringstjänster, 55330000 Kafeteriaverksamhet
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen