39006-2017 - ResultatSverige-Lycksele: Bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, kommunikations- och kraftledningar, huvudvägar, vägar, flygplatser och järnvägar; mark- och grundarbeten
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Förläggning av kanalisation för bredband.
Referensnummer: UH-2016-10
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45230000 Bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, kommunikations- och kraftledningar, huvudvägar, vägar, flygplatser och järnvägar; mark- och grundarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget omfattar förläggning av kanalisation för bredband i Åsele. De definierade objekten är:
Ortssammanbindande nät:
Objekt nr 1: Fredrika Norra och Tallsjö;
Objekt nr 2: Borgsjö och Sörnoret.
Områdesnät:
Objekt nr 3: Fredrika Norra och Tallsjö;
Objekt nr 4: Borgsjö, Varpsjö och Sörnoret.
Utöver ovanstående kan Åsele kommun komma att inom avtalsperioden utöka kanalisation i andra byar som saknar nät idag.
Upphandlingens totala värde beräknas till ca 5 000 000 SEK Åsele kommun kan inte garantera att avrop kommer att uppgå till någon viss volym under avtalsperioden.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45112000 Grävning och schaktning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen