390141-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Anläggningar för elförsörjning
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ombyggnad transformatorstationer i Hälsingland och Skaraborg.
Referensnummer: UH-2016-170
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45315300 Anläggningar för elförsörjning
II.1.4.
Kort beskrivning
Med start 2017 ska 8 stycken 40/10 kV-ställverk belägna i Hälsingland och Skaraborg bytas ut. Nya ställverk i inomhusutförande ska byggas upp parallellt med de befintliga med dessa fortfarande i drift. Slutligen rivs de gamla utomhusställverken inklusive kontrollbyggnader.
Entreprenadformen är totalentreprenad (ABT06). Entreprenaderna är uppdelade i 2 kontrakt, ett för Hälsingland och ett för Skaraborg. Samtliga transformatorstationer ska vara driftsatta 2019 Q2, Hälsingland och 2019 Q4, Skaraborg.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
Den upphandlande myndigheten förbehåller sig rätten att tilldela kontrakt genom att kombinera följande delkontrakt eller grupper av delkontrakt:
Transformatorstationer i Hälsingland och Skaraborg.
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Transformatorstationer i Hälsingland
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45315300 Anläggningar för elförsörjning, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45000000 Anläggningsarbete, 45317300 Elinstallation av utrustning för eldistribution, 45317200 Elinstallation av transformatorer
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Med start 2017 ska 3 stycken 40/10 kV-ställverk belägna i Hälsingland bytas ut. Nya ställverk i inomhusutförande ska byggas upp parallellt med de befintliga med dessa fortfarande i drift. Slutligen rivs de gamla utomhusställverken inklusive kontrollbyggnader.
Entreprenadformen är totalentreprenad (ABT06). Samtliga transformatorstationer ska vara driftsatta 2019 Q2.
För varje station ska kortfattat följande utföras:
— Uppförande av byggnad(er) för inomhusställverk och transformatorer.
— Leverans och installation av dubbla 46 kV respektive 12 kV ställverk (A- och B-ställverk).
— Ny nollpunktsreaktor med påbyggt nollpunktsmotstånd inklusive automatik tillhandahålls av Ellevio. Placering, installation och driftsättning av denna ska ingå i entreprenaden.
— Ny relä- och kontrollutrustning.
— LS-utrustning och batterier.
— VS fördelning (via oklindningar).
— Byte av 2 transformatorer (tillhandahålls av Ellevio) samt nya oljegropar (inomhus).
— Anslutning och förläggning av 40 kV kabel mellan befintliga linjer och nya 46 kV-ställverk.
— Kanalisation och kabelförläggning inkl. mark- och byggarbeten.
— Raseringsarbeten av befintliga ställverk och byggnader.
Anläggningar i Hälsingland: Sörforsa, Stene och Sunnansjö.
Alla stationer är mer eller mindre identiska.
Transformatorstationer i Skaraborg
Del nr: 2
Med start 2017 ska 5 stycken 40/10 kV-ställverk belägna i Skaraborg bytas ut. Nya ställverk i inomhusutförande ska byggas upp parallellt med de befintliga med dessa fortfarande i drift. Slutligen rivs de gamla utomhusställverken inklusive kontrollbyggnader.
Entreprenadformen är totalentreprenad (ABT06). Samtliga transformatorstationer ska vara driftsatta 2019 Q4.
Anläggningar i Skaraborg: Svartå, Hova, Käckestad, Hjälstad och Kullåsen.
Alla stationer är mer eller mindre identiska med undantag för Svartå som endast har 1 transformator och således bara ska ha enkelt 46 kV respektive 12 kV ställverk (A ställverk).