390147-2016 - ResultatSverige-Örnsköldsvik: Konsulttjänster för telekommunikation
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Fiberarbeten.
Referensnummer: 2016-02
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71316000 Konsulttjänster för telekommunikation
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtal gällande fibertekniker. Avtalstiden är 2 år med möjlighet till förlängning 2 + 1 år.
Projekt Dig.2020 är Västernorrlands satsning på ett ortssammanbindande bredbandsnät som finansieras av Länsstyrelsen Västernorrland, Europeiska regionala utveklingsfonden samt länets 7 kommuner.
I huvudsak gäller uppdraget att utföra fiberarbeten vid utbyggnad av Övik Energis fibernät i Örnsköldsviks kommun. Övik Energi planerar utbyggnad i byanät på landsbygden under perioden 2016-2019 med start september 2016. Huvuddelen av arbetet kommer att utgöras av fiberarbeten av ortssammanbindande nät, accessnät och kundanslutningar. Uppsättning av noder, skåp och aktiv utrustning ingår i uppdraget.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandling av fibertjänster.