390175-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Undersökningar
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Mobilitets- och Parkeringsutredningar, Resvaneundersökningar samt Trafikutredningar
Referensnummer: 0192-20
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79311000 Undersökningar
II.1.4.
Kort beskrivning
Tillgänglighet- och parkeringsutredningar är ett kvalitativt verktyg för att i stadsbyggnad processen förstå helheten av mobilitet och tillgänglighet i områden i staden. Att snabbt och effektivt kunna ta fram högkvalitativa områdesplaner är viktigt för att nå Parkeringsbolagets vision om att vara en motor för hållbar mobilitet i Göteborg.
Göteborgs Stads Parkeringsaktiebolag genomför upphandling avseende "Mobilitets- och parkeringsutredningar, resvaneundersökningar samt trafikutredningar" och inbjuder härmed intresserade leverantörer att lämna anbud.
Upphandlingen omfattar att leda, samordna och handlägga uppdrag med inriktning på förstudier, tidiga skeden och strategisk planering inom stadsbyggnad samt mobilitet.
Syftet med upphandlingen är säkerställa att Göteborgs Parkeringsaktiebolag erhåller rätt kompetens och stöd i Mobilitets- och Parkeringsutredningsfrågor, undersökningar om resvanor samt trafikutredningar.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71311300 Konsulttjänster för infrastruktur, 79311200 Genomförande av undersökningar, 79311300 Undersökningsanalys
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Exempel på utredningar som kan vara aktuella är:
Mobiltets- och Parkeringsutredningar (Definierat av Trafikkontoret i Teknisk Handbok punkt 2IF)
Särskilda parkeringsutredningar (Definierat av Trafikkontoret i Teknisk Handbok punkt 2IF)
Gratisområdesutredningar (Definierat av Trafikkontoret i Teknisk Handbok punkt 2IF)
För att se mer information för de ovanstående utredningarna se följande länk:
https://tekniskhandbok.goteborg.se/2-forutsattningar/2i-utredningar/2if-mobilitets-och-parkeringsutredning/
Områdesplan (se bifogat dokument Exempel områdesplan)
Trafikundersökningar inklusive trafikmätning och svepradieanalyser
Resvaneundersökningar