39021-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Markskötsel
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Servicearbeten och mindre entreprenader - Mark
Referensnummer: 055/20
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
77314000 Markskötsel
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser Ramavtal gällande Markarbeten. Upphandlingen omfattar Schaktarbeten, ledningsförläggning, dränering, sättning och justering av fundament, brunnar, marksten, plattor, kantsten, montering av park- och lekplatsutrustning, reparation, underhåll och asfalteringsarbeten, grusytor och andra hårdgjorda ytor, samt mindre trädgårdsarbeten. Motsvarande upphandling har tidigare kallats "Hantverkstjänster Mark".
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45236000 Markanläggning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
AFA.21 Översiktlig information om objektet
Upphandlingen omfattar service, reparation, underhåll och mindre entreprenader avseende mark. Exempel på uppdrag är schaktarbeten, ledningsförläggning, dränering, sättning och justering av fundament, montering av park- och lekplatsutrustning, mindre trädgårdsarbeten samt asfalteringsarbeten som del av markentreprenad (exempelvis återställning av slitlager). Uppdragen kan innebära arbete med brunnar, marksten, plattor, kantsten, grusytor och andra hårdgjorda ytor, m.m.
Med ramavtalen som grund kommer avrop att göras för varje uppdrag, där omfattning och övriga förutsättningar preciseras. Ramavtalen är utan volymförpliktelser.
Avrop
Uppdrag avropas enligt rangordning eller genom förnyad konkurrensutsättning (FKU).
Avrop genom rangordning sker inom följande belopps-spann:
1 SEK - 1 000 000 SEK
Avrop genom förnyad konkurrensutsättning (FKU) sker inom följande belopps-spann:
1 000 001 SEK - 4 500 000 SEK
För uppdrag överstigande 4 500 000 SEK har beställaren möjlighet att göra avrop genom FKU, eller genomföra en separat upphandling.
Uppskattad volym
De nedan angivna beställningsvolymerna innebär en uppskattad volym baserad på omsättning av befintliga ramavtal, förväntade kvantiteter för beställarna och vad som framkommit i analysen inför upphandlingen. Detta värde utgör ramavtalets uppskattade beställningsvolym (affärsvärde).
Affärsvärdet under den sammanlagda avtalstiden uppskattas till 376000000 SEK.
Observera att affärsvärdet endast är ett riktvärde. Det verkliga utfallet kan bli såväl högre som lägre och några garanterade volymer lämnas inte.
Under ramavtalstiden kan förändringar komma att ske utifrån politiska beslut, verksamhets- och organisationsförändringar m.m. som kan påverka behovet, volymerna, antalet avtalsanvändare eller leveransställen.