390268-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Lund: Motorfordon
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal fordon
Referensnummer: KS 2023/0655
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34100000 Motorfordon
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal för inköp av nya fordon upp till 3,5 ton med olika drivmedelsalternativ, storlek, tjänstevikt och modeller. Beställaren har delat in fordon i olika segment baserat på storlek på fordonet se bilaga " Fordonsmatris 2023"
Ramavtal kommer att tecknas med samtliga leverantörer som uppfyller kvalificeringskraven i detta underlag och som kan leverera fordon till en eller flera fordonskategorier i fordonsmatris bilaga "Fordonsmatris 2023".
Avrop från ramavtalet kommer att ske genom en förnyad konkurrensutsättning mellan de leverantörer som kvalificerat sig inom respektive segment via bilaga " Avropsmatris 2023"
Anbud ska lämnas elektroniskt genom TendSign. Endast elektroniska anbud accepteras.
Anbud ska vara beställaren tillhanda senast den 2023-08-21 23:59.
Anbud som inte är beställaren tillhanda inom utsatt tid kommer att förkastas.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34110000 Personbilar, 34115000 Andra personbilar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Avtalstid
Ramavtalet gäller från och med avtalstecknande och 2 år framåt. Beställaren har en ensidig rätt att förlänga ramavtalet 2 gånger med 1år i taget. Beställaren ska senast tre (3) månader före respektive avtalsperiods utgång lämna skriftligt besked om man inte önskar förlänga ramavtalet. I annat fall förlängs ramavtalet automatiskt med 1år i taget. Vid utgången av fyraårsperioden upphör ramavtalet automatiskt att gälla utan föregående uppsägning. Avtalet beräknas träda i kraft 2023-XX-XX
Översiktlig beskrivning av uppdraget
Upphandlingen avser ramavtal för inköp av nya fordon upp till 3,5 ton med olika drivmedelsalternativ, storlek, tjänstevikt och modeller.
Med fordon avses främst personbilar och transportfordon upp till ca 3,5 ton som enligt vid var tid gällande regler får köras med B-körkort. Beställaren har delat in fordon i olika segment baserat på storlek på fordonet se bilaga " Fordonsmatris 2023"
De upphandlande myndigheterna strävar efter att det ska finnas fordonsalternativ med olika bränslealternativ i samtliga fordonsklasser i matrisen.
Leverantörer skall kunna erbjuda fordon med följande något eller några av följande bränslealternativ:
- Fordonsgas- Hybrid- Laddhybrid- HVO 100- El- E 85 Etanol- Bensin- och diesel
Uppdragets omfattning i detalj framgår av upphandlingsunderlaget i dess helhet, se bland annat under rubriken ”Upphandlingsdokumenten”. Ramavtal kommer att tecknas med samtliga leverantörer som uppfyller kvalificeringskraven i detta underlag och som kan leverera fordon till en eller flera fordonskategorier i fordonsmatris bilaga "Fordonsmatris 2023".
Utgångspunkten är att inga fastställda villkor i ramavtalet kan omförhandlas och att villkor i som regel är oförändrade vid avrop med förnyad konkurrensutsättning. Kraven på respektive fordon kommer att specificeras i respektive avrop se bilaga " Avropsförfrågan med fordonsmatris". Om det är nödvändigt får villkoren i ramavtalet preciseras och vid behov kompletteras.
För information om avtalstid, se under rubriken ”Avtalstid”.
Tillhandahållande av upphandlingsdokumenten
Upphandlingsdokumenten tillhandahålls elektroniskt via upphandlingsverktyget TendSign (se www.tendsign.com).
Inlämning av anbud
Sista anbudsdag