390289-2016 - ResultatSverige-Stockholm: Rivning av byggnader och schaktning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Byggnadsarbeten – planerat underhåll.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Projektering och utförande
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Stockholms län.
Nuts-kod SE110 Stockholms län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Ramavtalet omfattar planerat underhåll avseende byggnadsarbeten på Beställarens fastighetsbestånd. Byggnadsarbetena kommer i huvudsak att utföras och beröra pågående verksamhet Entreprenadformen är totalentreprenad. Ramavtalet omfattar inte avhjälpande underhåll avseende byggnadsarbeten. Beställaren uppskattar att volymen för planerade underhållsåtgärder avseende byggnadsarbeten uppgår till ca 130 MSEK per år. Avrop kommer att ske genom förnyad konkurrensutsättning.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
45110000 Rivning av byggnader och schaktning, 45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten, 45213316 Anläggning av gångbana, 45261000 Uppförande av taklag, takläggning och tillhörande arbeten, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 45420000 Snickerimonteringar, 45430000 Golvbeläggning och väggbeklädnad, 45440000 Målning och glassättning
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.
Värde: 520 000 000 SEK
exkl. moms