See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Skolläkare
Beskrivning: Upphandling av skolläkare med specialistkompetens inom barn- och ungdomsmedicin eller allmänmedicin. Skolläkarna ska främja elevernas fysiska och psykiska hälsa i skolmiljön i samarbete med skolsköterska, föräldrar, elever, lärare och övrig elevvårdspersonal enligt Socialstyrelsens direktiv och köparens program för Elevhälsans medicinska del. Skolläkarna ska delta i hälsofrämjande och förebyggande arbete, genomföra hälsoundersökningar tillsammans med skolsköterskan, handlägga skolrelaterade hälsoproblem och på rektorns uppdrag delta i utredningar av elever i behov av särskilt stöd. Omfattning av uppdraget är heltid fördelat på 1-3 personer. Uppdraget fördelas på 41 veckor med undervisning och 3-4 schemafria veckor.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 79620000 Förmedling av personal, även tillfälligt anställda
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:105967:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 85000000 Hälso- och sjukvård samt socialvård