390291-2016 - ResultatSverige-Västerås: Byggnadsanläggning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ombyggnation Gryta Demenscentrum.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Projektering och utförande
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Västerås.
Nuts-kod SE125 Västmanlands län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Avsikten är att bygga om Gryta korttidsenhets befintliga lokaler på ca 7 700 m² till flera mindre enheter med totalt 72 stycken platser samt 60 m² tillbyggnad. Lokalanpassningen ger ett modernt demenscentrum där alla funktioner för personer med demenssjukdom finns samlade. Det ger även möjlighet att samla expertkompetens på ett och samma ställe.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
45210000 Byggnadsanläggning, 45211200 Byggnation av servicehus, 45262700 Ombyggnadsarbete, 45262800 Ut- och tillbyggnadsarbeten, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45331210 Installation av ventilation, 45454000 Ombyggnadstjänster, 51900000 Installation av styr- och reglersystem
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.
Värde: 99 750 000 SEK
exkl. moms