390292-2016 - ResultatSverige-Västerås: Byggnation av kontorsbyggnad
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen Gasklockan.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Projektering och utförande
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Västerås.
Nuts-kodSE125 Västmanlands län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen Objektet avser ombyggnad av befintlig byggnad inom kv. Gasklockan 10 till nytt kontor för Bostads AB Mimer och Mälarenergi AB:s verksamheter.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
45213150 Byggnation av kontorsbyggnad, 45210000 Byggnadsanläggning, 45262700 Ombyggnadsarbete, 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71315200 Byggkonsulttjänster
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.