390298-2016 - ResultatSverige-Lund: Byggnation av flerfamiljshus
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Dokumentet, Nybyggnad av flerbostadshus, Lund.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Projektering och utförande
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Lund.
Nuts-kod SE224 Skåne län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Totalentreprenad.
Objektet är beläget i den västra delen av Arkivet 5 i Lund och omfattar bl.a. rivning av bef. byggnad och komplementsbyggnader samt nybyggnation av 129 st. lägenheter fördelade på 5 huskroppar.
Entreprenaden delas upp i 2 huvuddelar.
Omfattningen i sin helhet framgår av förfrågningsunderlaget.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
45211340 Byggnation av flerfamiljshus
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.