390371-2020 - ResultatSverige-ESLÖV: Arkitekttjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Arkitekttjänster - ramavtal
Referensnummer: 20/2
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71200000 Arkitekttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen gäller ramavtal omfattande uppdrag avseende diverse olika arkitekttjänster som beställaren efterfrågar. Beställaren ska kunna avropa tjänster som är anpassade för det specifika behovet.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71244000 Kostnadsberäkning, kostnadsövervakning, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71356000 Tekniska tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Ramavtalet ska tillgodose beställarens löpande behov av arkitekttjänster. Upphandlingen omfattar köp och leverans av tjänster för successiva avrop under avtalsperioden.
Ramavtal kommer att tecknas med fem (5) konsultföretag under förutsättning att det finns tillräckligt antal leverantörer som uppfyller ställda krav.
Förnyad konkurrensutsättning kommer att ske för avrop som beräknas överstiga 6 prisbasbelopp.
Uppskattning av inköp under ett (1) år är ca 1 000 000 kronor exklusive mervärdeskatt. Volymen utgör endast en uppskattning och kan överstigas respektive understigas under avtalstiden. Beställaren kan inte förbinda sig att ta ut någon bestämd kvantitet. Anbudsgivaren ska leverera det verkliga behovet av tjänster.