390389-2019 - ResultatSverige-Luleå: Larmsystem
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
2019-Tyst vårdmiljö
Referensnummer: 19/22
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
35121700 Larmsystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser avtal på konceptet tyst vårdmiljö (en övergripande lösning för olika typer av patientanrop och larm inkluderande den hård-och mjukvara som är nödvändig) för leverans till Region Norrbotten.
System för att hantering av patientanrop och kritiska larm samt positionering för överfallslarm och utrustning.
Varukorg 1: Meddelandetjänst med patientanrop och kritiska larm
Varukorg 2: Överfallslarm med positionering
Varukorg 3: Positionera utrustning
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
35100000 Nöd- och säkerhetsutrustning, 38112100 Navigations- och positionsbestämningssystem (GPS eller liknande), 48180000 Medicinsk programvara
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen