390403-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Kalmar: Köksutrustning
Meddelande om upphandling
Varor
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
Storköksutrustning.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Köp
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Kalmar.
Nuts-kod SE213 Kalmar län
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Upphandlingen omfattar löpande inköp och installation av storköksmaskiner och storköksutrustning åt beställaren.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
39221000 Köksutrustning, 39220000 Köksutrustning, hushållsartiklar och materiel för catering, 39711000 Elektriska hushållsapparater för livsmedel, 39711100 Kylskåp och frysar, 42214100 Ugnar för matlagning, 42959000 Diskmaskiner för storkök, 45331231 Installation av kyl- och frysanläggningar, 45421151 Montering av kompletta kök, 51000000 Installation (utom programvara), 51540000 Installation av maskiner och utrustning för speciella ändamål
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner