390404-2019 - ResultatSverige-Göteborg: Terrängfordon
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Terrängfordon
Referensnummer: 0625/18-UH-2018-115
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34113200 Terrängfordon
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar ett nytt terrängfordon till Räddningstjänsten Storgöteborg. Fordonet ska kunna ta sig fram på grusvägar/motionsslingor/cykelvägar/gångvägar/ängsmark och motsvarande. Fordonet ska kunna vara behjälpligt vid bekämpning av gräsbrand eller mindre brand (t.ex. buskar eller markväxter) i ett tidigt skede på äng, i vägslänter och mindre fält.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34113200 Terrängfordon, 34113000 Fyrhjulsdrivna fordon, 34113300 Fordon för terrängkörning, 34114110 Räddningsfordon, 34114000 Specialfordon
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen