Ytterligare upplysningar kan erhållas från ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Utskrift- och meddelandetjänst
Referensnummer: LM2023/033414
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 64216000 Elektroniska meddelande- och informationstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Förmedling av underrättelser medelst utskrift eller Mina meddelanden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 6 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 64100000 Post- och budtjänster, 64216100 Elektroniska meddelanden, 64216120 Elektronisk post, 79996000 Företagsadministration, 79996100 Dokumenthantering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Lantmäteriet har stort behov att kommunicera med ingivare, sakägare och kunder av olika tjänster som Lantmäteriet tillhandahåller. Kommunikationen kan exempelvis vara fakturor, underrättelser och lantmäteriförrättningar. En stor del av denna kommunikation går ut genom försändelser via brevutskick eller digitalt via Mina Meddelanden.
Remiss på upphandlingsdokumenten planeras publiceras under vecka 27.