Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
By- och Borgviksälven, Recepientkontroll
Referensnummer: Dnr 2023-248
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 90700000 Miljötjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Omfattning inklusive eventuell option
Uppdraget omfattar provtagning, kemisk och biologiskt analys, kvalitetssäkring och redovisning enligt "Kontrollprogram för Byälven och Borgviksälvens avrinningsområde".
Upphandlingen genomförs under förutsättning att den ryms inom för ändamålet budgeterade medel eller politiska beslut. Vid avbrytande av upphandlingen äger anbudsgivaren inte rätt till ersättning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71600000 Teknisk provning, analys och konsulttjänster, 71610000 Provning och analys av sammansättning och renhet, 90714500 Miljökvalitetskontroll, 90721000 Miljösäkerhet
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen