2. Förfarande
Förfarande
Titel: Meddelande om Frivillig förhandsinsyn avseende Verksamhetplaneringssystem - Ljusdals Kommun
Beskrivning: Ljusdals kommun äger genom befintligt avtal licenser för nyttjande rätt av verksamhetsplanerings- och uppföljningsverktyget Stratsys samt ett antal övriga moduler. Avtalet omfattar också avtal för support- och underhåll samt konsultstöd. Nuvarande avtal löper ut 2025-06-30. Med denna annons av förhandsinsyn vill Ljusdals kommun informera om sina avsikter att genomföra förhandlat förfarande utan föregående annonsering enligt LOU (2016:1145) 6 kap. 14 punkt 3. Genom detta meddelande kungörs kommunens avsikt att ingå avtal med Stratsys AB (556586-9848) avseende support och underhåll, drift, tillkommande licenser för programvara samt löpande konsulttjänst för Stratsys, med avtalstid 2025-07-01 - 2026-06-30 med möjlighet till förlängning i ett (1) + ett (1) år. Ett avtal kommer att tecknas efter att tiden för avtalsspärr löpt ut. I och med denna annons träder en avtalsspärr i kraft som löper till och med 2025-06-24.
Intern identifierare: 15706
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande utan föregående meddelande om upphandling
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 72267100 Underhåll av IT-programvara
Ytterligare klassificering (cpv): 48000000 Programvara och informationssystem
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: Meddelande om Frivillig förhandsinsyn avseende Verksamhetplaneringssystem - Ljusdals Kommun