39049-2022 - ÄndringSverige-Helsingborg: Transporter (utom avfallstransport)
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av transport och sorteringstjänst vid allmänna val 2022, EU-parlamentsval 2024 samt allmänna val 2026
Referensnummer: SLF 25/2021
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60000000 Transporter (utom avfallstransport)
II.1.4.
Kort beskrivning
I Sverige genomförs under år 2022 allmänna val, år 2024 val till EU-parlamentet och år 2026 återigen allmänna val. Val- och demokratinämnden i Helsingborgs stad ansvarar för att genomföra valen i Helsingborg, såväl förtidsröstning (fd poströstning) som röstning på valdagen.
Upphandlingen omfattar tjänster för transport, förvaring och sortering av förtidsröster för dessa kommande val.