390527-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Nyköping: Företagstjänster: lagstiftning, marknadsföring, rådgivning, rekrytering, tryckning och säkerhet
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Varumärkesstrategisk konsult
Referensnummer: KK18/283
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79000000 Företagstjänster: lagstiftning, marknadsföring, rådgivning, rekrytering, tryckning och säkerhet
II.1.4.
Kort beskrivning
Nyköpings kommun upphandla ramavtal för Varumärkesstrategisk konsult.
Uppdraget till kommunikationsavdelningen i Nyköpings kommun är att svara för kommunens totala och integrerade kommunikation och varumärkesutveckling. Särskilt ansvar gäller för internationella marknadsföringsavtal och för tillväxtfrämjande åtgärder genom inflyttarkampanjen Bo i Nyköping. Verksamheten ansvarar också för att vårda och utveckla den grafiska profilen.
I ansvaret för den totala kommunikationen ingår samordning och uppföljning av kommunens samlade kommunikationsaktiviteter, samordning av verksamhetskommunikatörerna, ansvar för kommunens växel och mottagningsfunktionerna i Stadshuset, samhällsvägledning för nyanlända, Kommunservice, arbetet med chefs- och ledarstöd liksom samordning av kommunens behov av kompetensutveckling på området.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
I arbetsuppgifterna ingår bland annat att informera om olika samhällsfrågor och kommunicera med olika grupper i samhället.
Information baseras ofta på ett komplicerat underlag, men ska uttryckas på ett överskådligt och lättbegripligt sätt. Nyköpings kommun arbetar inom många olika sakområden och information eller marknadsföring riktas till en mängd delmålgrupper genom olika kanaler och metoder.