Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
IT-system för finansiell och operationell leasing
Referensnummer: 0201/17
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 48400000 Programvara för affärstransaktioner och personliga affärer
II.1.4.
Kort beskrivning
Avtalet omfattar IT-system för hantering av finansiell och operationell leasing som tjänst. Göteborgs Stads Leasing önskar med upphandlingen få tillgång och nyttjanderätten till systemet där leverantören ansvarar för att Systemet och tillhörande integrationer är tillgängligt för Göteborgs Stads Leasing.
Detta omfattar tillhandahållande av drift avseende servrar, datalagring, applikationer, integrationer och kommunikation inklusive övervakning, feldiagnostik, tekniskt underhåll och backup.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 48442000 Programvara för finansiella system, 72228000 Konsulttjänster för integration av maskinvara, 72250000 System- och stödtjänster, 72260000 Programrelaterade tjänster, 72300000 Datatjänster, 72317000 Datalagring
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen