390585-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Västerås: Anläggningsarbete
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Partnering – Ny- och ombyggnation av Sala Närsjukhus.
Referensnummer: DU-UPP17-0156
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Entreprenaden omfattar att på totalentreprenad utföra komplett om- och nybyggnad av befintlig vårdcentralsbyggnad, Västmanlands sjukhus Sala. Syftet är att samla verksamheten/vården till en sammanhållen byggnad.
Ny sjukvårdsbyggnad föreslås placeras på vårdcentralens södra sida och den nya tillbyggnaden byggs samman med befintlig vårdcentralsbyggnad. I förstudien är följande uppgifter och ytor framtagna: Sala Närsjukhus totala yta blir ca 18 385 m² BTA inklusive teknikutrymmen (19 322 m² BTA).
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45112360 Återställande av mark, 45215100 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader med anknytning till hälsovård, 45236000 Markanläggning, 45262700 Ombyggnadsarbete, 45262800 Ut- och tillbyggnadsarbeten, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45311000 Installation av elektriska ledningar och kopplingsarbeten, 45311200 Elektriska kopplingsarbeten, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45331200 Installation av ventilation och luftkonditionering, 45332200 VA-arbeten, 51900000 Installation av styr- och reglersystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Ny sjukvårdsbyggnad föreslås placeras på vårdcentralens södra sida och den nya tillbyggnaden byggs samman med befintlig vårdcentralsbyggnad. I förstudien är följande uppgifter och ytor framtagna: Sala närsjukhus totala yta blir ca 18 385 m² BTA inklusive teknikutrymmen (19 322 m² BTA).