390645-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Arvika: Underhåll av telekommunikationsutrustning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
Fastighetsunderhåll Data och telenät.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 1: Underhålls- och reparationstjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Arvika.
Nuts-kod SE311 Värmlands län
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Entreprenaden består av ett antal byggnader där underhållsarbete skall ske inom Arvika kommun.
Anbudsförfrågan avser upphandling av löpande underhåll av Fastighetsunderhållstjänster för Arvika Fastighets AB, Arvika Teknik AB, Arvika Kraft AB, Arvika Fjärrvärme AB, Arvika Kommunnät AB, Arvika Näringslivscentrum och Arvika kommun.
Upphandlingen avser ramavtal.
Följande fackområde ingår i upphandlingen:
— Data och telenät.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
50330000 Underhåll av telekommunikationsutrustning, 45232300 Uppförande och tillhörande arbeten för telefon- och kommunikationsledningar, 45232332 Arbeten som rör telekommunikationer, 50312000 Underhåll och reparation av datautrustning
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner