390662-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Halmstad: Säkerhetsutbildning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
Utbildning av hot och våld instruktörer för Region Halland.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 11: Organisationskonsulttjänster [6] och därmed sammanhängande tjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Hallands län.
Nuts-kod SE231 Hallands län
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Upphandling avseende utbildning till Region Hallands instruktörer inom hot och våld samt vid behov föreläsningar för övrig personal inom ämnet hot och våld.
Upphandlingen omfattar:
Teoretisk samt praktisk utbildning av Region Hallands instruktörer inom området Hot och Våld samt föreläsningar för övrig personal i enlighet med kravspecifikation och administrativa kontraktsvillkor i detta underlag. Uppdraget skall vara en tjänst i form av en konsult/utbildningsföretag som kan erbjuda en bredd i vårt behov av utbildning i hot och våld för personalen/instruktörerna inom Region Halland.
Antagen anbudsgivare skall kunna erbjuda ett program som anpassas och utvecklas i samråd med köparen.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
80330000 Säkerhetsutbildning, 79417000 Konsulttjänster för säkerhet
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner