390695-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Varberg: Städning och renhållning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen Ramavtal Städtjänster, Varbergs Bostads AB.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 14: Fastighetsstädning och fastighetsförvaltning
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Varberg.
Nuts-kodSE231 Hallands län
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen Upphandlingen omfattar utförande av städtjänster i kontorslokaler, trapphus, tvättstugor, källare och vindar etc. samt eventuella tilläggstjänster för Varbergs Bostads AB enligt uppställt förfrågningsunderlag. För Varbergs Bostads AB städentreprenad gäller standarden SS 627801:2012 Städkvalitet – System för fastställande och bedömning av städkvalitet.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
90900000 Städning och renhållning, 90910000 Städning, 90911200 Städning av byggnader, 90919200 Kontorsstädning, 98341130 Fastighetsskötsel
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner