390697-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Städning och renhållning – Städning och snöröjning inkl. halkbekämpning på återvinningsstationer
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem - Meddelande om ändring
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelStädning och snöröjning inkl. halkbekämpning på återvinningsstationer
BeskrivningUpphandlingen genomförs som en reserverad upphandling enligt LOU 4 kap 18 §. Det innebär att de företag som lämnar anbud ska; - Vara en skyddad verkstad eller Leverantör vars främsta syfte är social och yrkesmässig integration av människor med funktionsnedsättning eller av personer som har svårt att komma in på arbetsmarknaden. - Ha minst 30% anställda med funktionsnedsättning eller svårighet att ta sig in på arbetsmarknaden. Avtalet omfattar städning och underhåll på specifcerad renhållningsyta av återvinningsstationer (ÅVS) inom Borlänge och Falu kommun. Uppdraget innefattar städning, markskötsel, underhåll av insamlingsbehållarna, markskötsel, kontroll, snöröjning och halkbekämpning vid återvinningsstationerna.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 90900000 Städning och renhållning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:99751:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 90910000 Städning, 90630000 Isröjning, 90620000 Snöröjning
Optioner
Beskrivning av alternativen1 + 1 år