390762-2023 - ÄndringSverige-Göteborg: Tvätt- och kemtvättstjänster
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tvätt av privata textilier för omsorgstagare
Referensnummer: 236/22
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
98310000 Tvätt- och kemtvättstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar tvätt av textilier för omsorgstagare inom Göteborgs Stad som har tvättjänst som beviljat bistånd enligt socialtjänstlagen.
Tvättgodset hämtas och lämnas hemma hos omsorgstagaren. Antalet beviljade tillfällen varierar utifrån behov.