Upphandlingen är samordnad mellan Halmstads kommun, Falkenbergs kommun och Region Halland.
Upphandlingen omfattar vattenreningskemikalier, främst till avlopps- och vattenreningsverk (LBVA och VIVAB) men också till övrig verksamhet bl.a. badhus i Halmstads kommun, Falkenbergs kommun och Region Halland.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 28 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 24000000 Kemiska produkter, 24900000 Finkemikalier och andra kemikalier, 24960000 Olika slag av kemiska produkter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Föregående års volym av vattenreningskemikalier till dricksvatten framgår av bilaga 1 Produktlista. Föregående års volym av vattenreningskemikalier till avlopp framgår under respektive område i upphandlingen samt i Bilaga 4 LBVA Vattenreningskemikalier avloppsreningsverk och kan ses som en indikation på kommande volym.