390812-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Kristianstad: Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Analysplattform Labmedicin.
Referensnummer: 1703337
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser objektet Analysplattform Labmedicin omfattande:
— instrument för allmänkemiska och immunkemiska analyser,
— utrustning för pre- och postanalys,
— reagens inklusive kalibratorer,
— automationsplattform,
— IT-stöd för styrning och övervakning av utrustningen,
— support och fullservice,
— tillkoppling av instrument från Leverantören och tredjepartsleverantörer,
— nödvändig infrastruktur som kan komma att krävas, så som vattenreningsutrustning samt system för avbrottsfri kraft.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
38300000 Mätutrustning, 38430000 Detektions- och analysutrustning, 38432000 Analysapparatur, 38500000 Apparater för kontroll och provning, 38540000 Maskiner och apparater för provning och mätning, 48460000 Programvara för analys, forskning, matematik eller prognos, 48461000 Programvara för analys eller forskning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen