Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
För elektronisk kommunikation behövs verktyg och anordningar som inte är allmänt tillgängliga. Obegränsad, fullständig och direkt tillgång till dessa verktyg och anordningar kan kostnadsfritt erhållas via: https://www.kommersannons.se/elite/Account/CreateAccount.aspx
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Transportbilar.
Referensnummer: Ref. nr 2017-069
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 34100000 Motorfordon
II.1.4.
Kort beskrivning
Kommunerna Kungälv, Stenungsund och Tjörn deltar i SOLTAK:s samarbetet och har ett gemensamt projekt för att säkra sin fordonsflotta. Fordonsflottan omfattar idag ca 50 transportbilar där fordonen generellt byts ut vart femte år.
Denna upphandlingen avser ramavtal för kommunernas behov av transportbilar.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 9 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 34100000 Motorfordon, 34114000 Specialfordon, 34114300 Färdtjänstfordon, 34114400 Minibussar, 34115200 Motorfordon för transport av färre än tio personer, 34131000 Pickupper, 34136100 Lätta skåpbilar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen