390824-2016 - ResultatSverige-Vällingby: Färdigställande byggnadsarbeten
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Byggarbeten.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 1: Underhålls- och reparationstjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Stockholms län.
Nuts-kod SE110 Stockholms län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
AB Stadsholmen upphandlar 2 ramavtal för avrop av byggarbeten gällande akut, kortsiktigt och långsiktigt underhåll:
— Ett ramavtal för Byggarbeten mindre, arbeten upp till 2 MSEK/st.
— Ett ramavtal för Byggarbeten större, arbeten över 2 MSEK/st.
Byggarbeten större omfattar upprustning av flerbostadshus och lokalanpassning inom kv. Hippomenes 7, Prästgatan 7, Gamla stan, Stockholm.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 45210000 Byggnadsanläggning, 45453000 Reparation och renovering, 45453100 Renoveringsarbeten
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
Upphandlingen omfattas av avtalet om offentlig upphandling: ja
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.