390834-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Älmhult: Bränslen
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Drivmedel.
Referensnummer: 17/33
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
09100000 Bränslen
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling biogas, etanol, HVo, bensin och diesel för tankning på pump. Inklusive tankningskort.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 4 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Drivmedel
Del nr: 2017.17
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
09132000 Bensin, 09132300 Etanolbensin, 09134200 Dieselbränsle, 09134220 Dieselbränsle (EN 590)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen