390848-2016 - ResultatSverige-Kungshamn: Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsulttjänster Bygg-/projektledning, Sotenäs kommun och Sotenäsbostäder AB.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 12: Arkitekttjänster, tekniska konsulttjänster och integrerade tekniska tjänster, stadsplanering och landskapsarkitektur, därmed sammanhängande vetenskapliga och tekniska konsulttjänster, teknisk provning och analys
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Sotenäs.
Nuts-kod SE232 Västra Götalands län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Upphandlingen avser ramavtal. Syftet med upphandlingen är att tillgodose beställarens löpande behov av konsulttjänster inom området bygg-/projektledning genom avrop när ett behov uppstår.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten, 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 71500000 Tjänster för bygg- och anläggningsarbeten, 71540000 Byggteknisk ledning, 71541000 Byggteknisk projektledning, 71631000 Teknisk besiktning
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.