390862-2023 - ResultatSverige-Stockholm: Utbildningstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Expertkonsult
Referensnummer: 2-1568/2023
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
80500000 Utbildningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Projektet Kunskapscentrum katastrofmedicin (KcKM) har funnits sen 2001 och bedriver forskning, undervisning och policyarbete för att stärka den katastrofmedicinska förmågan nationellt och globalt. Inom projektet arbetar ämnesexperter, doktorander, lärare och bidrar på olika sätt till de uppdrag som kunskapscentrum skapar eller som fås genom upphandling. Projekten är beroende av extern finansiering. Det är en snabb omsättning med nya uppdrag från olika partners vilket kräver flexibilitet att snabbt kunna bidra med expertis. Utbildning och övning sker dels för studenter på vårdprogram men även som uppdrag för externa partners. Behovet av expertis varierar kraftigt och en expert behöver anlitas för att med flexibilitet kunna fylla behoven framgent.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79420000 Managementtjänster, 85121200 Medicinska specialisttjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Expertkonsult för att bland annat bidra med expertkompetens för utveckling och genomförande av digitala och analoga katastrofmedicinska simuleringar.
Inbjudan till upphandling
Karolinska Institutet inbjuder er härmed att lämna anbud avseende upphandling av expertkonsult till KI:s institution Global Folkhälsa, GPH.
Bakgrund
Omfattning och uppdragsbeskrivning
Denna upphandling har för avsikt att täcka Kis institution för global folkhälsas, behov av (1) katastrofmedicinsk expert till pågående utvecklings och utbildningsprojekt på institutionen. Inom forsknings-teamet kunskapscentrum för katastrofmedicin (KcKM) pågår en mängd projekt. I ett av dem ingår utbildning och utveckling av nya undervisningsmetoder och modeller för att lära ut och öva hantering av masskadesituationer och andra katastrofer. För att genomföra och utveckla detta behövs en expert med erfarenhet av katastrofmedicinsk utbildning och epidemiologisk expertis. I uppdraget ingår även att bidra med expertis till nya uppdrag av olika art och längd. För det krävs en dynamisk strategi som innefattar att snabbt kunna anlita katastrofmedicinsk expertis när så behövs.
En (1) expert inom katastrofmedicinsk utbildning och övning behöver anlitas för att på ett flexibelt sätt stödja KcKM med fokus på ovanstående uppdrag.
Konsultuppdraget förväntas att starta 2023-06-26 och pågår till 2027-06-25.Uppdragets timmar beräknas till 30 timmar per vecka men kan komma variera.
Uppdraget innefattar följande arbetsuppgifter, att i samråd med föreståndaren för KcKM:• Bidra till fortsatt utveckling och spridning av existerande digitala och analoga triageövningspaket (AnTriex samt ViTriex) som utvecklats på KcKM. • Planera, samordna och genomföra analoga och digitala triageövningar för olika partners• Bidra med fältepidemiologisk expertis för att inkludera i utbildning och övning
KI avser att teckna avtal med (1) leverantör.
Optioner
Planerade arbetstimmar eller arbetsuppgifter som omnämns i 1.4 Omfattning och uppdragsbeskrivning kan komma att öka och/eller förändras om behov inom projektet finns.