Typ av upphandlande myndighet Annan typ: university
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
LC-MS/MS instrument.
Referensnummer: C 2017-0997
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 38433100 Masspektrometer
II.1.4.
Kort beskrivning
LC-MS/MS instrument for quantitative and qualitative analysis of small molecules from food and human tissue.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
One instrument will be used for research in Chalmers' Department of Biology and Biological Engineering, Division of Food and Nutrition Science. The other instrument will become part of Chalmers' Mass Spectrometry Infrastructure (CMSI).