390869-2016 - ResultatSverige-Örebro: Drift av dataanläggning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
2016-146 Ansökningsinbjudan avseende Påplats-tjänst SCB Datacenterdrift.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 7: Databehandlingstjänster och därmed sammanhängande tjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Sverige.
Nuts-kod SE Sverige
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Syftet med avtalet är att leverantören ska tillhandahålla:
— en kostnadseffektiv och flexibel bemanning avseende driften av SCB:s IT-infrastruktur samt bemanning av SCB:s Service Desk.
— en bemanning avseende Datacenterdrift som medger en tydlig kostnadsbild så att driftkostnader vid var tidpunkt kan kontrolleras under avtalstiden.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
72514000 Drift av dataanläggning, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 72253000 Helpdesk- och stödtjänster, 79993100 Tjänster för drift av anläggning
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.