See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ramavtal Områdesskydd
Beskrivning: Upphandling områdesskydd för Ellevios elnätsverksamhet i Sverige Ellevio inbjuder härmed leverantörer att ansöka om att lämna anbud på områdesskydd. Upphandlingen genomförs som ett förhandlat förfarande i enlighet med lagen (2011:1029) om upphandling på försvars- och säkerhetsområdet (LUFS) och omfattas därmed av säkerhetsskyddslagen (2018:585), säkerhetsskyddsförordningen (2018:658) samt Säkerhetspolisens föreskrifter och allmänna råd om säkerhetsskydd (PMFS 2022:1 samt PMFS2026:8). Detta innebär att Avtalets giltighet förutsätter att ett säkerhetsskyddsavtal ingås mellan Ellevio och Sökanden samt eventuella underleverantörer. Syftet är att säkerställa hög och jämn nivå av fysisk säkerhet vid våra elanläggningar och övriga skyddsobjekt genom områdesskydd. Upphandlingen omfattar områdesskydd för: Nätstationer och anläggningar utan säkerhetsskyddsklassningAnläggningar som omfattas av säkerhetsskydd upp till och med konsekvensnivå BUpphandlingsformen kommer troligen vara ABT 06. Avtalets löptid planeras till 4 år med möjlighet till förlängning på upp till 2 år. Upphandlingens omfattning Avtalet omfattar bland annat: Projektering och dimensionering av områdesskyddLeverans av komponenter såsom stängsel, grindar, påkörningsskydd ex pollare och dylikt, detekteringssystem och tillhörande utrustningInstallation och driftsättning, rivning av uttjänt områdesskyddService, underhåll och avhjälpande åtgärderEventuella kompletteringar och uppgraderingar av befintliga skyddArbeten kommer att utföras inom hela Sverige där Ellevio är verksamt, alltså inom Ellevios koncessionsområden, se områdeskartor. Anbudsgivare kan ansöka om deltagande på ett eller flera områden. Säkerhetsskydd För uppdrag som omfattar säkerhetsskydd upp till konsekvensnivå B gäller: Leverantören ska kunna uppfylla krav enligt säkerhetsskyddslagstiftningenSäkerhetsskyddsavtal kommer att tecknasPersonal och ev. underentreprenörers personal ska kunna säkerhetsprövasLeverantören ska ha rutiner för informationssäkerhet och skydd av skyddsvärd verksamhet
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45340000 Montering av stängsel, räcken och säkerhetsutrustning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Ramavtal Områdesskydd - Avtalsområde 1, Stockholm
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:133448:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 34928200 Stängsel, 44221300 Grindar
Optioner:
Beskrivning av alternativen: Kommer framgå av förfrågningsunderlaget.
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Ramavtal Områdesskydd - Avtalsområde 2, Södra Norrland
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:133448:Lot:2
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Ramavtal Områdesskydd - Avtalsområde 3, Västra Svealand
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:133448:Lot:3
Del (anbudsområde): LOT-0004
Titel: Ramavtal Områdesskydd - Avtalsområde 4, Västkusten
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:133448:Lot:4