390884-2016 - ResultatSverige-Hallsberg: Måltidsleveranser
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Mattransporter.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 2: Landtransport [2], även säkerhets- och kurirtransporter, med undantag av postbefordran
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Hallsberg.
Nuts-kod SE124 Örebro län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Upphandling av måltidstransporter för Hallsbergs kommuns tillagningskök till skolor, förskolor och boenden. Upphandlingen omfattar dagliga transporter av ca 1 800 portioner färdiglagad varm mat samt kylda/frysta livsmedel och torrvaror. Transporterna går från 4 tillagningskök till ca 28 mottagande enheter inkl. transport av returgods.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
55521200 Måltidsleveranser, 55500000 Matsalstjänster och catering
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.