390885-2016 - ResultatSverige-Hallsberg: Passagerartransport på väg för särskilda ändamål
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Skoltransporter Hallsbergs kommun.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 2: Landtransport [2], även säkerhets- och kurirtransporter, med undantag av postbefordran
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Hallsberg.
Nuts-kod SE124 Örebro län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Upphandlingen gäller skolskjuts för skolskjutsberättigade elever i förskoleklass, grundskola samt grundsärskola på uppdrag av Hallsbergs kommun. Upphandlingen motsvarar turpaket 1 och 2 i den nyligen genomförda upphandlingen men där inga giltiga anbud inkom för nämnda turpaket.
Kommunen beslöt då göra om upphandlingen för nämnda paket. Turerna utförs idag med personbilar och minibuss/specialfordon.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
60130000 Passagerartransport på väg för särskilda ändamål
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.