Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal hantverkartjänster lås och larm
Referensnummer: KA 2019/1016
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 98395000 Låssmedstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Leverans av lås och larmarbeten av auktoriserat/certifierat företag för successiva avrop vid behov under kontraktstiden. Det finns enskilda system som ligger för sig och det finns sammansatta system.
Avrop för akuta arbeten och för mindre jobb under 350 000 SEK enligt rangordning. Avrop för jobb mellan 350 000 SEK – 500 000 SEK sker genom förnyad konkurrensutsättning. Kontraktet/ramavtalet beräknas uppgå till max 4 000 000 SEK för hela avtalsperioden.
För detaljer se förfrågningsunderlaget
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45312000 Installation av larmsystem och antenner, 45312200 Installation av inbrottssystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Avrop för akuta arbeten och för mindre jobb under 350 000 SEK enligt rangordning. Avrop för jobb mellan 350 000 SEK – 1 000 000 SEK sker genom förnyad konkurrensutsättning. Kontraktet/ramavtalet beräknas uppgå till max 4 000 000 SEK för hela avtalsperioden.