390915-2018 - ResultatSverige-Stockholm: Reparation, underhåll och tillhörande tjänster avseende persondatorer, kontorsutrustning, telekommunikations- och audiovisuell utrustning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Service- och konsulttjänster AV-teknik
Referensnummer: 233-2017-1390
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50300000 Reparation, underhåll och tillhörande tjänster avseende persondatorer, kontorsutrustning, telekommunikations- och audiovisuell utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Statens historiska museer söker en AV-teknisk konsult som kan utföra service på myndighetens AV-tekniska utrustning i myndighetens publika lokaler samt även bistå med konsulttjänster inom området AV-teknik.
I begreppet AV-utrustning ingår produkter som projektorer, bildskärmar, projektionsdukar, ljudutrustning, styrsystem, mediaspelare och datorer.
Tjänsten innebär att SHM ska erhålla service av befintlig AV-teknisk utrustning samt ha möjlighet till inköp av AV-tekniska produkter. Inköp av produkter och reservdelar får inte sammanlagt överstiga 200 000 kr per år.
Utöver service ska teknisk konsultation och projektering i samband med större nyanskaffningar kunna avropas, för vid varje tillfälle efterfrågad omfattning och inriktning.
SHM uppskattar att tjänstens omfattning kommer att uppgå till ca 300 timmar per år.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
50340000 Reparation och underhåll av audiovisuell och optisk utrustning, 51310000 Installation av radio-, televisions-, ljud- och videoutrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Statens historiska museer söker en AV-teknisk konsult som kan utföra service på myndighetens AV-tekniska utrustning samt även bistå med konsulttjänster inom området AV-teknik.
Den aktuella upphandlingen - innehåll och omfattning
Inom myndighetens museer finns drifttekniker som täcker en del av myndighetens behov av efterfrågade tjänster. För att tillgodose hela myndighetens behov behöver SHM upphandla en AV-teknisk konsult som kan utföra löpande service på befintlig AV-utrustning i myndighetens museers publika lokaler. I begreppet AV-utrustning ingår produkter som projektorer, bildskärmar, projektionsdukar, ljudutrustning, styrsystem, mediaspelare och datorer.
Utöver service ska teknisk konsultation och projektering i samband med större nyanskaffningar kunna avropas, för vid varje tillfälle efterfrågad omfattning och inriktning. Det innebär att anbudsgivare inte kan lämna anbud i eventuell upphandling i samband med större nyanskaffningar.