390916-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Linköping: Anläggningsarbeten för värmeanläggningar
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Byte av paneler panna 4, Gärstadverken i Linköping
Referensnummer: 20/162
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45251200 Anläggningsarbeten för värmeanläggningar
II.1.4.
Kort beskrivning
Byte av paneler panna 4, Gärstadverken i Linköping.
Syfte
Syftet med uppdraget är utbyte av inconelbelagda tuber och samlingslådor i 1-a draget dels som underhållsgärd samt som ett första steg i en eventuell kommande uppgradering av pannan.
Omfattning
Upphandlingen omfattar utbyte av ca 600-700 kvadratmeter inconelbelagda tuber och samlingslådor i panna 4 vid Gärstadverket i Linköping. Panna 4 är en avfallspanna med en effekt på 68 MW byggd av Babcock & Wilcox Vølund A/S år 2004.
Kvalificerade E kommer att erhålla FFU med mer detaljerad information om uppdraget, se även avsnitt 2.2.
B har för avsikt att tillämpa AMA AF 12 och ABT 06 vid utformningen av FFU. Observera att BAS-P och BAS-U kommer att åligga E.
Ej uppdelning av kontrakt
B lägger stor vikt vid att erhålla en kontinuerlig helhetslösning med en (1) E som tar ansvar för hela åtagandet. B väljer därför att ej dela upp kontraktet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45251000 Bygg- och anläggningsarbeten: kraftverk och värmekraftverk, 45259000 Reparation och underhåll av anläggningar, 45259300 Reparation och underhåll av värmeverk, 50721000 Färdigställande av värmeanläggningar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen