391040-2019 - ResultatSverige-ÖCKERÖ: Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling ramavtal tekniska konsulter
Referensnummer: 19/3
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Öckerö Fastighets AB med dotterbolag upphandlar tekniska konsulter för ett ramavtal med en löptid om 2 år med option på 1 + 1 år. Med tekniska konsulter avses arbeten såsom:
— Byggledning
— Projektledning
— Kalkylering
— Kvalitetsansvarig
— Arkitektinsatser (exempelvis mindre ombyggnationer)
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 71300000 Ingenjörstjänster, 71324000 Byggnadsekonomisk kalkylering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen