Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Textilslöjdsmaterial
Referensnummer: UPP-2023-059
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 19200000 Textilier och tillhörande varor
II.1.4.
Kort beskrivning
Huddinge kommun avser upphandla Ramavtal för textilslöjdmaterial innefattande textilier, sytråd, garn och sybehör inklusive textilier till möbelrenovering och teateruppsättningar.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 19200000 Textilier och tillhörande varor, 19220000 Ylletyger, 19230000 Linnetyger, 19243000 Möbeltyger, 19260000 Tyg, 19400000 Textilgarn och -tråd, 19432000 Ullgarn, 19435100 Sytråd, 19435200 Stickgarn, 39227110 Synålar, 39227120 Strumpstickor
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Beställningsvolymen under den sammanlagda avtalstiden, inklusive eventuella förlängningsoptioner, uppskattas till cirka 4 000 000 SEK, dock max 8 000 000 SEK.